Domů

Soutěž nul a jedniček

DSC_7195.jpg

Soutěž nul a jedniček…
…tak zněl letos podtitul dalšího, již jedenáctého, ročníku soutěže, kterou pro fotografující nadšence uspořádal Fotoklub Zruč nad Sázavou za finanční podpory Města Zruč nad Sázavou a ve spolupráci s firmou Ultralab a syn. Nuly a jedničky v názvu neměly nic společného s hodnocením výkonů zúčastněných fotografů; chtěly pouze vyjádřit proměnu, k níž dospěl vývoj technické vybavenosti fotografů: letos poprvé podle propozic byly do soutěže přijímány fotografie pouze v podobě digitálních dat (tedy nul a jedniček).

Uzávěrka soutěže proběhla ve vánočním čase. Do soutěže přispělo stošestnácti snímky třiatřicet autorů v kategorii A do patnácti let a stoosmdesátidevíti snímky se prezentovalo čtyřicetdevět autorů v kategorii B nad patnáct let. Šestičlenná porota z řad členů fotoklubu nejprve provedla hodnocení na interní webové galerii, z něhož v každé kategorii vzešla dvacítka nejzajímavějších snímků. Uvnitř užšího výběru bylo přihlédnuto k tomu, že některý autor se probojoval do „finále“ s více snímky a jeho bodový zisk se sčítal. V kategorii A bylo oceněno celkem sedm soutěžících . Na stupních vítězů se ocitly samé dívky; ovšem prvenství si po zásluze odnesl Jiří Královec, jenž měl ve finálové dvacítce všechny své snímky. Stal se vlastně „absolutním vítězem“ soutěže, protože ani nikdo z kategorie B jeho bodový součet nepředstihl. V kategorii B byly uděleny čtyři ceny, přičemž mezi oceněné muže se vklínila pouze jedna žena. Vítězem této kategorie se stal (již vloni velmi úspěšný) pan Miroslav Pavelka. Každému soutěžícímu byly zhotoveny minimálně dvě zvětšeniny na fotografickém papíře (úspěšnější autoři si jich odnesli i více) ve dvou velikostech : 20x30cm a finálové fotografie 30x40cm – celkem stošedesátšest snímků. Zvětšeniny pro soutěž již tradične zhotovila firma Ultrlab a syn v Praze.
Výstava soutěžních fotografií byla zpřístupněna veřejnosti ve výstavní místnosti v podkroví zručského zámku v polovině měsíce ledna 2013. Zakončena byla dernisáží v sobotu 9.února. Půda zámku se před čtrnáctou hodinou zaplnila lidmi ověnčenými fotoaparáty nejrůznějších velikostí a značek. Na osmdesát návštěvníků čekalo na dosud neprozrazené výsledky soutěže. Pořadatelé ovšem hosty dernisáže nejprve trochu napínali, neboť samotnému vyhlášení výsledků předcházelo ještě povídání nad vybranými snímky, které byly promítány na plátno a porotci předváděli doporučené úpravy, jež by mohly autory inspirovat pro další fotografickou práci. Porota nově využila možnosti ohodnotit knižními cenami také tři sympatické snímky, jež sice jednotlivé porotce zaujaly,ale přesto se neprobojovaly na stupně vítězů. Dá se říci, že z letošní soutěže nikdo neodešel zcela s prázdnou - všichni si onesli domů spolu s papírovými verzemi svých snímků také mnoho inspirace a obohacujících živých kontaktů. Atmosféra byla velmi přátelská, domácí občerstvení rychle mizelo ze stolů a nikomu nevadilo, že na zámku strávil dvě dlouhé hodiny. Vždyť díky společnému zájmu je navazování kontaktů hned snadnější.
Příznivé ohlasy zúčastněných fotografů pořadatele ujistily v tom, že je tato akce oblíbená a že energie nebyla vynaložena zbůhdarma. Podobné akce v blízkém i širším okolí soudě podle zájmu zřejmě neexistují. Přitom je velmi důležité pro tuto zájmovou činnost vzájemné setkávání s možností vidět hmatatelné výsledky fotografických pokusů a diskutovat o nich s podobně postiženými jedinci. Současné jádro zručského fotoklubu vlastně vykrystalizovalo postupně z účastníků prvních ročníků soutěže. Asi nejdůležitější je podporovat tento zájem u mladší kategorie dětí do patnácti let. Kdo ví, možná za několik fotografických sezón, rozšíří řady fotoklubu někdo z pravidelných účastníků soutěže…

Kalendář

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Informace

Anketa

Co je pro Vás fotografie?:
z Milošovic