02_kronika úvod_m.jpg

Místní fotoklub založili absolventi Baťovy školy práce v roce 1941. Od této doby tento fotoklub nikdy nepřerušil svou činnost, i když je pravdou, že v průběhu let trvaní měnil svoje zřizovatele.
Nejdelší dobu vyvíjel klub aktivitu pod hlavičkou Závodního klubu Sázavan, přičemž jeho činnost byla v minulosti velmi pestrá. Pořádal foto kurzy pro mládež i dospělé, klubové soutěže a výstavy a pořizoval fotodokumentaci do městské kroniky.
V roce 1957 založil celostátní fotografickou soutěž fotoklubů a jednotlivců nazvanou Mapový okruh Vysočina. V prvním, desátém, dvacátém a třicátém ročníku byl místní fotoklub pořadatelem této soutěže. 45 ročník pořádál horácký fotoklub Jihlava. Zručský fotoklub pořádal také jubilejní 50 ročník.
Jinou velkou akcí v historii zručského fotoklubu bylo pořádání celostátní soutěže barevných diapozitivů DIACOLOR. Tuto soutěž organizoval klub každým rokem celých dvacet čtyři let. Na veřejnou projekci jezdili autoři až z nynější Slovenské republiky.
V roce 1997 bylo založeno občanské sdružení s názvem FOTOKLUB Zruč nad Sázavou, které si ve svých stanovách mimo jiné dalo za úkol propagovat amatérskou fotografii v našem regionu. Klub má nyní 11 členu, kteří se stále zúčastňují soutěže Vysočina. Ve spolupráci s kulturním oddělením města pořádá klub výstavy fotografií ve zručském zámku. Také jsme od roku 2000 pořadateli fotosoutěže pro neorganizované fotoamatéry. Naše činnost je závislá na financích, zdrojem našeho příjmu jsou jenom členské příspěvky.

V příloze nabízíme k zhlédnutí některé dokumenty z historie fotoklubu, které jsou zajímavým svědectvím své doby .

kronika_41-47.pdf2.18 MB
5._rocnik_MO_Karosa_propozice_a_vysledky.pdf4.54 MB